IELTS Nedir ?

IELTS (International English Language Testing System), İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok tercih edilen dil sınavıdır. Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve ülkemizde 6500’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerini kanıtı olarak IELTS sonucu kabul etmektedirler.

IELTS Kimler İçin Gereklidir ?

  • Ülkemizde, üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.
  • Ülkemizde, üniversitelere yüksek lisans ve doktora başvurusu yapmak isteyenler.
  • Amerika ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarında başvuruda bulunmak isteyenler.
  • İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlere iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler.

Sınav Formatı ve Puanlama

IELTS, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanmaktadır. Akademik Eğitim modülünde, adayların lisans veya yüksek lisans programlarında eğitim almaya hazır olup olmadığı ölçülür. Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göç etmek veya çalışmak amacı olan adayların iletişim kurma becerileri ölçülür. Adaylar sınava girmeden önce hangi modülde sınav tercih ettiklerini bildirirler (Akademik Eğitim modülü veya Genel Eğitim modülü)

Her bölümde 1 – 9 arasında tam veya buçuklu olarak puanlanır. Ardından tüm puanlar dikkate alınarak genel puan yine aynı şekilde hesaplanır.  Sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir ve sınav tarihinden sonraki 13. gün adaylara kargo aracılığı ile gönderilir.

Modül Süre
Akademik Okuma 60 Dakika
Akademik Yazma 60 Dakika
Konuşma 12 – 14 Dakika
Genel Eğitim Okuma 60 Dakika
Genel Eğitim Yazma 60 Dakika